בדיקת רטיבות בקירות, איתור ליקויי רטיבות

בדיקת רטיבות כחלק מבדיקת ליקויים בבית

רטיבות בקירות הבית אינה תמיד מורגשת או נראית בעין, אבל ישנם מספר סממנים המעידים על רטיבות בקירות הבית בהם –

  • התנפחות הטיח (בועות בקיר)
  • נשירת טיח כתוצאה מרטיבות בקיר
  • במקרים בהם הרטיבות מתקדמת יותר גם התקלפות הצבע מעל לפנלים
  • הצטברות חול רטוב באופן בלתי מוסבר מתחת לרצפות הבית
  • רטיבות במשקופי הדלתות ובדלתות עצמן
  • ועוד

 

לעיתים גם סימנים נוספים כמו ריח למשל יעידו על היווצרות רטיבות בקירות, גם במקומות שאינם גלוים לעין כמו בתוך הקירות או מאחורי רהיטים. בעל בית שמזהה סימנים כנ”ל או אחרים חייב להזמין במהירות איש מקצוע מנוסה בתחום זה, כדי לערוך בדיקת רטיבות בקירות הדירה. יש להקפיד בבחירת מקצוען לביצוע הבדיקה, זו אינה בדיקה המיועדת לחובבנים. הבדיקה נערכת באמצעות מצלמה תרמית שביכולתה לזהות את התפשטות המים בקירות, פעולה הדורשת מיומנות וניסיון רב על-מנת לאתר את מקורה הרטיבות, לאבחן אותה כראוי, ולמנוע את התפשטותה ואת התפשטות הנזק לשאר קירות הבית.

בדיקת רטיבות בקירות
רטיבות בקיר הינה נפוצה יותר בקירותיהם של בתים מיד שניה לעומת בתים חדשים מקבלן, אבל ישנם גם מקרים יוצאי דופן. מלבד הסימנים אותם הזכרנו בתחילת המאמר, ישנם סימנים נוספים המחייבים אותנו לבצע בדיקת רטיבות בקירות באופן מיידי. סימנים כמו הופעת כתמים צהבהבים עד חומים על התקרה, צבע וטיח מתקלף בקירות, התפשטות עובש ופטריות על גבי הקיר, רפיון בטיח הקירות או בתקרה הדירה, מחייבים בדיקת רטיבות בקירות מקצועית – ורצוי טרם שנגרם נזק העלול אף לגרום לירידת ערך הנכס.

טיח מתקלף קיר רטוב
קיר רטוב עלול לגרום לטיח להתקלף

חשוב להביא בחשבון, שטיפול מוקדם ברטיבות בקירות עשוי להוזיל משמעותית את עלויות התיקון, מאחר וככל שהבעיה “צעירה” יותר, הסיכוי לנזק רחב קטן יותר, ולכן התיקון יהיה בעיקר במקור הבעיה ולא בנזקי משנה העלולים לקרות כתוצאה מכך. הפרשים אלו עשוים להגיע אף לעשרות אלפי שקלים!

לסיכום, הזנחת רטיבות בקיר הבית עלולה לעלות ביוקר – הן בעת התיקון והן בשווי הנכס גם בעתיד. לכן, מומלץ מאוד לטפל בה באופן מיידי כבר עם כאשר אתם נתקלים בסימני האזהרה הראשוניים הנ”ל. במידה ונתקלתם בהם, אל תהססו והזמינו בדיקה מקצועית של רטיבות בקירות הבית הנערכת בידי מומחים של חברת בדק בית או ביקורת מבנים מקצועית ומנוסה. פעלו במהירות לאיתור וטיפול בבעיה וחסכו לעצמכם אלפי שקלים.

טיפול בבעית רטיבות בקירות חייב להתבצע בזמן

כאשר אנו מבחינים בעובש בקירות או נפיחות סביר להניח שיש מקור נזילה בבית אחד הצינורות נוזל כתוצאה מבלאי או קורוזיה המים מחלחלים לרצפה מרטיבים את החול ואת שאר חלקי הבית כגון הבלוקים הטיח והצבע אפילו הברזלים שנמצאים בקיר יחלידו כתוצאה מכך משקופי הדלתות יתרחבו בתחתית לכן מומלץ לטפל ברטיבות בקירות בזמן. איתור הנזילה מאוד פשוט מתבצע על ידי בדיקה עם מצלמה תרמית ועם מד לחות שמכוונים אותנו אל מוקד הנזילה ,וכך אין צורך לעשות נזק רב בבית בזמן התיקון והשבירה היא מינמלית ביותר בכדי להגיע למוקד הנזילה.

בעיות רטיבות ונזילות דורשות אבחון וטיפול מיוחד, המחייבים עין פקוחה מצידכם ומעורבות של חברה הנדסית לאיתור ליקויים במבנה, שתספק לכם את הפתרונות המתאימים.

בדיקת רטיבות בקירות
בדיקת רטיבות בקירות

חשוב לציין כי צנרת שנעשו בה תיקונים, מועדת למצב של נזילות. לפיכך, במקרים בהם מתגלה כי מדובר בצנרת ישנה ובעייתית שצפויות בה בעיות נזילות, רצוי להחליף את הצנרת כולה, ולא לבצע תיקון רק באיזור הופעת הנזילות והרטיבות הקיימות. תיקון מקומי בלבד אינו מונע הופעת נזילות חדשות במוקדים אחרים בצנרת, ואז שכרכם יצא בהפסדכם.
זיהוי בעיית רטיבות ונזילות בדירה ישנה לפני רכישה

אז אתם עומדים בפני רכישת דירה חדשה, חשוב לשים לב לעובדה כי בדירות ישנות הסיכויים לנזקי צנרת גבוהים יותר. בדירות ישנות אנו עדים לתופעות רבות של רטיבות ונזילות, בעיקר בחדרים עם נקודות מים רבות כמו: חדרי הרחצה, השירותים והמטבח. לקראת רכישת דירה ישנה כדאי לשאול את בעל הבית מתי הוחלפה לאחרונה הצנרת, או אילו תיקונים כבר בוצעו, ומתוך כך להסיק מהי הסבירות להופעת בעיות רטיבות ונזילות בדירה.

מומלץ לבחון היטב את האמבטיה, הכיור, והאסלה. קיום סדקים בכיור או באסלה, התקלפויות באמייל האמבטיה וחלודה בפתח הניקוז – הינם סימנים לאפשרות של היווצרות רטיבות ונזילות באזורים האלה בעתיד. כדאי אף לפתוח את המים באמבטיה ובכיורים, להוריד מים בשירותים ולבדוק שהם אכן יורדים, שאין נזילות מהברזים.

איתור ליקויי רטיבות בקירות עם חברת הבדק המקורי

בחברת בדק בית המקורי אנו משתמשים במכשור מקצועי לבדיקות הרטיבות באשר הן. אחד המכשירים הוא הפרוטימטר. המכשיר הוא מעין מד דיגיטלי שבודק את גובה הלחות היחסית באלמנט הספציפי שנבדק בפרוטימטר קיימת סקלת מידות שבין 0-90, כאשר נורת החיווי מראה לנו את גובה הערכים ובמידה הם  בצד הגבוה של הסקלה המשמעות הינה שקיימת רטיבות באזור הנבדק.

חשוב לדעת, שרמת הרטיבות שנמדדת במכשיר, עשויה להיות שונה מהערכים המתקבלים בבדיקות מעבדה. עם זאת, הבדיקה מאפשרת לקבל אינדיקציה ראשונית האם באמת קיימים ליקויי רטיבות במבנה והאם נדרשת בדיקה נוספת במעבדה.

בדיקת רטיבות בעזרת פרוטימטר היא לא תמיד מלאה או מספקת ולרוב מומלץ להוסיף בדיקת מעבדה לקבלת התמונה המלאה באשר למיקום הרטיבות בחתך המבנה. וכך ניתן לאתר ולפתור בעיות רבות הקשורות לרמת האיטום ואף גילוי מקור הבעיה ולבצע טיפול נכון שיחזיק לאורך שנים.

חברת בדק בית המקורי – פתרון מעשי ומקצועי לבעיות רטיבות בקירות.

להתייעצות או לפרטים נוספים חייגו אלינו : 1-800-350-888

לקבלת הצעת מחיר

התקשרו עכשיו  1-800-350-888
או השאירו פרטים, ונציג מטעמנו
יחזור אליכם בהקדם

שירותים מרכזיים
דוחות לדוגמה
מהנדס בדק בית - דוחות בדק בית
ממליצים עלינו
לקבלת הצעת מחיר